Postępowanie spadkowe

Category: notariusz 51 0

Wszyscy wiemy, z jak wieloma emocjami związana jest utrata bliskiej osoby. Jest to bardzo trudny czas w życiu każdego człowieka, niezwykle emocjonalny i smutny przede wszystkim. Nie każdy pamięta więc o tym, aby w porę przeprowadzić postępowanie spadkowe i uregulować wszystkie sprawy związane z poświadczeniem dziedziczenia lub też odrzuceniem spadku.

Należy bowiem pamiętać o tym, że jeżeli sami nie uregulujemy kwestii spadku po osobie zmarłej, może się zdarzyć, że odziedziczymy po niej długi, o których nie wiedzieliśmy wcześniej i zmuszeni będziemy za nie odpowiadać swoim własnym majątkiem. Dzieje się tak niezwykle często, ponieważ nie każdy jest świadom długów i należności na przykład po swoich rodzicach. Każdy wierzyciel ma prawo, jeżeli nie upłynął jeszcze termin przedawnienia się należności, złożyć do sądu rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej. Dowiadujemy się wtedy, że postępowanie spadkowe zostało wszczęte nie na nasz wniosek i że jesteśmy jego uczestnikiem, a nawet stroną.

Lepiej jest uniknąć w porę takich przykrych niespodzianek i samemu zadbać o to, żeby uregulować sprawy spadkowe. Dobrze jest orientować się w kwestiach finansowych dotyczących naszej rodziny. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki warto jest się rozeznać w kwestii chociażby długów osoby zmarłej. Jeżeli jesteśmy ich świadomi, wtedy możemy postępowanie spadkowe zakończyć w dogodny dla nas sposób.

Dobrym wyjściem jest udanie się do kancelarii notarialnej, w której możemy załatwić sprawy spadkowe na kilka sposobów. Można więc sporządzić akt notarialny poświadczający nabycie przez nas spadku, lub też akt odrzucenia spadku. Można także pokusić się o to, aby postępowanie spadkowe zakończyć w ten sposób, że przyjmujemy spadek po osobie zmarłej, ale jedynie z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy nie dziedziczymy długów, ale musimy liczyć się z tym, że majątek również odziedziczymy jedynie do wysokości długów. Jeżeli więc majątek jest dużo większy niż wysokość należności, będziemy w ten sposób stratni.

Jak widać, postępowanie spadkowe nie musi być wcale prowadzone przed sądem, a można samodzielnie udać się w tej sprawie do zaufanej kancelarii notarialnej. Należy jednakże pamiętać o licznych kosztach, a jakimi związane jest takie postępowanie spadkowe. Część z nich reguluje z pewnością taksa notarialna, która to jest jedna dla wszystkich notariuszy pracujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, inne zaś będą uzależnione od wysokości naszego spadku. Jeżeli dziedziczymy sporą kwotę, musimy więc liczyć się z tym, że i koszty będą wysokie.

Dobrze jest również pomyśleć o kwestii swojego majątku i aby nie obciążać dzieci lub wnuków kosztami postępowania spadkowego, samodzielnie udać się wcześniej do kancelarii notarialnej i przepisać na młodszych swój majątek. Oczywiście będą oni zmuszeni do dokonania opłat, ale zawsze możemy je uiścić samodzielnie. Jest to kwestia naszego wyboru. Nikt przecież nie będzie weryfikował tego, kto dokonał rzeczonej opłaty i skąd wziął na jej dokonanie środki finansowe na swoim rachunku bankowym. Może to zrobić jedynie Urząd Skarbowy.

Related Articles

Add Comment