Ile zarabia notariusz

Category: notariusz 1 053 0

Bardzo często ludzie zastanawiają się nad tym, ile zarabia notariusz. Po tym, jak wyglądają kancelarie notarialne, można by się spodziewać, że będą to całkiem wysokie sumy. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim mieście znajduje się dana kancelaria notarialna, jak bardzo znany i renomowany jest notariusz i kilku innych czynników. Na pewno nie są to małe sumy.

To, ile zarabia notariusz zależy również od tego, jakimi konkretnymi sprawami się on zajmuje i w czym się specjalizuje na co dzień. Najlepiej zarabiają z pewnością ci przedstawiciele tego zawodu, którzy zajmują się sporządzaniem aktów przekazania nieruchomości. Może być to kupno, sprzedaż, czy darowizna. W każdym z tych wypadków, to ile zarabia notariusz na danej czynności, uzależnione jest od wartości samej nieruchomości. Najczęściej są to bowiem stawki procentowe.

Dlatego też notariusz prowadzący swoją kancelarię w niewielkiej miejscowości z pewnością nie zarabia tyle, ile zarabia notariusz w dużym mieście. Tam bowiem ceny nieruchomości bywają znacznie wyższe. Poza tym, jest ich dużo więcej. Również klientów pojawia się w kancelarii notarialnej dużo więcej.

To, ile zarabia notariusz zależy także od tego, czy wydaje on akty poświadczenia dziedziczenia majątku po osobie zmarłej. Jest to obecnie bardzo popularna forma potwierdzania faktu dziedziczenia po kimś jego spadku. Nie ma konieczności udawania się z całą sprawą do wydziału cywilnego najbliższego sądu rejonowego, który wydawałby postanowienie stwierdzające nabycie spadku po osobie zmarłej. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej wygodne dla przeciętnego człowieka i wiąże się ono z dużo mniejszym stresem.

To, ile zarabia notariusz nie jest jednakże ściśle uzależnione od niego samego. Nie ma on bowiem możliwości wymyślania sobie własnych stawek opłat za czynności, takie jak na przykład poświadczanie odpisu danego dokumentu z oryginałem. Reguluje to taksa notarialna w całej Polsce i stawka ta jest jednakowa. Inne opłaty mogą się nieco różnić pomiędzy sobą, ale większość z nich jest właśnie w ten sposób uregulowana i stanowi konkretny procent od wartości.

To właśnie kwestia wysokości opłat notarialnych zachęca bardzo wielu studentów prawa do tego, żeby swoje drogi skierowali właśnie w tym kierunku. Bycie notariuszem wymaga bowiem dużo mniej dokształcania się i konieczności ciągłego interpretowania prawa i korzystania z niego, niż bycie adwokatem lub radcą prawnym. Wydaje się, że jest to zawód dużo mniej stresujący i absorbujący i z pewnością przynoszący czysty zysk. Najlepszym wyjściem jest oczywiście otwarcie własnej kancelarii notarialnej. Nie każdego młodego człowieka jednak na to stać, dlatego też najczęściej rozpoczynają swoją karierę jako pomoc notariusza w jego kancelarii i w ten sposób najlepiej uczą się swojego przyszłego zawodu. Później można już z powodzeniem myśleć o otwieraniu własnej kancelarii notarialnej. Ważnym aspektem jest, aby wybrać dogodną lokalizację, najlepiej w okolicach centrum miasta. Ma to duży wpływ na to, czy dana kancelaria cieszy się uznaniem, czy też nie.

Related Articles

Add Comment