Mediacja w sprawach karnych

Category: kancelaria adwokacka 114 0

Wiele osób bardzo obawia się spraw karnych. Oczywiście nie dotyczą one nas wszystkich, na całe szczęście, ale zdarza się, że nawet nie z własnej woli lub winy, możemy stać się uczestnikami takiej sprawy. Każdemu kojarzy się to od razu z karą bezwzględnego pozbawienia wolności, czyli więzienia i innymi przykrymi kwestiami.

Warto jest jednak pamiętać o tym, że istnieje instytucja taka jak mediacja w sprawach karnych. Umożliwia ona porozumienie się obu stron, bez udziału sędziego, a jedynie z udziałem doświadczonego mediatora i prawników obu stron. Wydaje się, że mediacja w sprawach karnych to to samo, co prawdziwa rozprawa, jednakże jeżeli będzie ona przeprowadzona we właściwy sposób, to można uniknąć sprawy karnej ,a co za tym idzie wyroku. Trzeba być jednak przygotowanym na ustępstwa z obu stron i na to, że jedną z nich może to sporo kosztować. Zazwyczaj bowiem strona, która zawiniła zmuszona jest do wypłacenia zadośćuczynienia, czy odszkodowania za swoje czyny.

Mediacja w sprawach karnych może przynieść doskonałe efekty, oczywiście jeżeli nie dotyczy ona przestępstw ściganych z urzędu. W takiej sytuacji można oczywiście próbować mediacji, jednakże jej wynik zależy również od prokuratora, który może upierać się przy wymierzeniu innego rodzaju kary. Mediacja w sprawach karnych jest bardzo popularnym zjawiskiem na Zachodzie Europy, jak również w Stanach Zjednoczonych. Ta moda dopiero powoli dociera do naszego kraju. Niewielu mamy więc dobrych mediatorów, którzy mogą poprowadzić tego rodzaju mediacje. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do mediacji pomiędzy dwiema stronami w sprawach cywilnych, na przykład w przypadku rozwodów.

Jeżeli mamy jednak taką możliwość, możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest mediacja w sprawach karnych. Zdarza się bowiem, że uda nam się uzyskać wynik lepszy i bardziej zadowalający, niż byłby to wyrok sądu. Ostatnimi czasy powstają kancelarie, które zajmują się właśnie działaniami takimi jak mediacja w sprawach karnych. Najczęściej spotkać można je jednak dzisiaj w większych miastach, gdzie staje się to popularniejszym rozwiązaniem. Nie każdy ma więc możliwość skorzystania z takiej opcji. Nie jest to również rozwiązanie najtańsze, ponieważ trzeba zapłacić za pracę mediatora. Powinna to jednak z reguły robić osoba, która jest oskarżona przez nas o jakiś czyn zabroniony.

Mediacja w sprawach karnych staje się rozwiązaniem na tyle popularnym, że zaczyna się również wykładać taki przedmiot na uczelniach wyższych dla studentów prawa. Wiele osób decyduje się na pójście taką właśnie drogą i zostanie mediatorem. Jest to ciekawa tendencja, która wskazuje na podążanie za obowiązującymi trendami na świecie. Może również wpłynąć nieco na funkcjonowanie polskiego prawa. Uczelnie zachęcają do udziału w zajęciach, a sędziowie właśnie do mediacji. Może mieć ona zbawienny wpływ na nasz wymiar sprawiedliwości, z uwagi na to, że nasze sądy są najzwyczajniej w świecie przeładowane ilością spraw. Dzięki temu nikt nie będzie musiał już czekać tak długie lata, zanim zapadnie wyrok w jego sprawie.

Related Articles

Add Comment