Pozew o rozwód

Category: rozwody 121 0

Nie każde małżeństwo jest szczęśliwe. Wiele osób decyduje się na trwanie w związku tylko po to, aby nie krzywdzić dzieci lub nie wzbudzać niezadowolenia w rodzicach i bliskich. Tymczasem w bardzo wielu sytuacjach pozew o rozwód okazuje się być jedynym rozwiązaniem.

Pozew o rozwód – części

Pozew o rozwód może złożyć każda ze stron. Niezależnie jednak od tego, kto się na to zdecydował, w pozwie muszą być zawarte dwie części. Pierwszą z nich jest petitum. Druga to uzasadnienie. Pozew o rozwód zawsze musi zawierać wypunktowane żądania, czyli to, o co zdecydowaliśmy się wnosić. Pisząc uzasadnienie, musimy podać, dlaczego sąd powinien zdecydować się nasze żądania uwzględnić. Większość osób decyduje się na to, aby pozew o rozwód napisał dla nich adwokat. Są jednak i tacy, którzy decydują się zrobić to samodzielnie. Niezależnie od tego, która opcja została wybrana. Trzeba pamiętać, że pozew o rozwód zawsze składa się do sądu okręgowego, który jest właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania wspólnego dla małżonków.

Złożoność pozwu

To, jak bardzo złożony będzie pozew, uzależnione jest między innymi od tego, czy małżonkowie mają wspólne małoletnie jeszcze dzieci. Jeżeli nie, to w petitum zawiera się jedynie wniosek o rozwiązanie małżeństwa oraz uregulowanie sposobu w jaki małżonkowie mogą korzystać z mieszkania. W petitum mogą również znaleźć się wnioski dotyczące zwolnienia z kosztów sądowych czy na przykład o wydanie postanowienia zabezpieczającego. Jeżeli są spełnione określone przez prawo warunki, można ubiegać się również o alimenty. Warto wiedzieć, że możliwość uzyskania alimentów nie tyczy się tylko i wyłącznie dzieci.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Powodów może być całe mnóstwo. W wielu wypadkach za przyczynę podają po prostu niezgodność charakterów. Nieraz okazuje się, że za rozwodem kryje się zdrada jednego z małżonków. Czasem może zdarzyć się tak, że miłość się wypaliła, a ludzie nie chcą żyć obok siebie. Oczywiście są również tak ekstremalne przypadki, jak przemoc domowa. Tutaj jednak do rozwodu naprawdę nie dochodzi szybko. Ofiary nie spieszą się z tym, aby odejść od swoich oprawców. W efekcie tkwią w toksycznym związku przez całe lata, a chęć odejścia pojawia się dopiero wtedy, kiedy realną krzywdę fizyczną poniosą dzieci.

Rozwód z orzekaniem o winie

Zazwyczaj decydują się na niego kobiety. Taki pozew o rozwód ma bowiem szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na dochodzenie większych alimentów. Trzeba pamiętać, że małżonek, który został obarczony winą za rozpad związku, ma obowiązek płacić alimenty na byłego małżonka w momencie, kiedy sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Takiej możliwości nie ma wtedy, kiedy rozwód nie był orzekany z ustaleniem winy – obowiązek alimentacyjny trwa wtedy maksymalnie pięć lat. Po tym okresie całkowicie ustaje. Jest również łatwiej o ustalenie zasad opieki nad dziećmi.

Rozwód to zawsze dramat dla rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że nieraz okazuje się być lepszym wyjściem, a tkwienie w związku bez miłości nigdy do niczego dobrego nie zaprowadzi.

Related Articles

Add Comment