Rozwód to zawsze wydarzenie, które wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu elementów. Osoby, które jeszcze niedawno były w sobie zakochane, muszą nie tylko dogadać się w kwestii opieki nad dziećmi. Istotny jest również podział majątku.
Majątek wspólny
Podział majątku obejmuje tylko i wyłącznie tak zwany majątek wspólny. Nie wliczają się do niego te przedmioty, pieniądze czy nieruchomości, które nabyte zostały przed zawarciem związku małżeńskiego. Stanowią one bowiem własność tylko i wyłącznie jednego z małżonków. Podział majątku nie ma miejsca także wtedy, kiedy małżonkowie mieli rozdzielność majątkową i bez trudu udowodnią, że prowadzili dwa oddzielne gospodarstwa. Wielu specjalistów z zakresu prawa zachęca do podpisywania intercyzy. Rozdzielność majątkowa jest bowiem dobrym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wielu komplikacji w przypadku rozwodu.
Czy udział sądu jest konieczny?
Podział majątku małżonkowie mogą przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy, że porozumieją się między sobą, a udział sądu nie będzie potrzebny. Podział majątku w sądzie ma miejsce tylko wtedy, kiedy małżonkowie nie potrafią się dogadać. Często dochodzi do takiej sytuacji wtedy, kiedy dysponują naprawdę sporym majątkiem. Luksusowy dom czy ładne mieszkanie to w przypadku rozwodu prawdziwy problem, z którym trzeba sobie poradzić. Podział majątku może nastręczać nieco trudności również wtedy, kiedy małżonkowie prowadzili firmę i była ona własnością ich obojga.
Kiedy można starać się o podział majątku?
Większości osób wydaje się, że podział majątku może mieć miejsce bezpośrednio po rozwodzie. Tymczasem okazuje się, że z wnioskiem o podział majątku można wystąpić nawet po kilku latach od dnia rozwodu. Niezbędne jest złożenie w sądzie odpowiedniego wniosku. Zaleca się skorzystanie w tym wypadku z pomocy prawnika. We wniosku należy bardzo dokładnie opisać majątek, który ma zostać podzielony. Tylko wtedy sąd będzie mógł dokładnie wszystko sprawdzić i podjąć słuszne decyzje, które nie będą krzywdziły żadnego z małżonków.
Prawnik jest przydatny
Podział majątku czy spisanie intercyzy to sprawy naprawdę skomplikowane, które wymagają stosownej wiedzy prawniczej. Dlatego w sytuacji konieczności podziału majątku lepiej nie rezygnować z usług prawnika. Zaleca się, aby osoby, którym zależy na sprawiedliwym i rozsądnym podziale majątku, zainwestowały w naprawdę dobrego specjalistę, który może uchronić przed poważnymi trudnościami. Na szczególnie dobrych i znanych w środowisku adwokatów decydują się osoby, które na podziale majątku mogą naprawdę bardzo dużo stracić. Tyczy się to zwłaszcza przedsiębiorców.
Podział majątku jest zawsze konsekwencją podjętej wcześniej decyzji o rozwodzie lub separacji. Są to trudne wydarzenia w życiu każdego człowieka i każdy, kto wstępuje w związek małżeński chciałby ich uniknąć. Niestety, nie zawsze życie toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Warto do podziału majątku podejść z rozsądkiem. Istotnie może to bowiem ułatwić sprawę i sprawić, że wszystko zakończy się dużo szybciej, niż zakładaliśmy.