Rozwód z orzeczeniem o winie

Category: rozwody 201 0

Nie wszystkie związki małżeńskie się udają. Niektóre pary rozstają się w zgodzie, wspólnie dochodząc do wniosku, że ich związek po prostu się wypalił. W przypadku innych mają miejsce takie sytuacje, jak zdrady czy przemoc. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być często rozwód z orzeczeniem o winie.

Czy rozwód z orzeczeniem o winie można uzyskać szybko?

Rozwód z orzeczeniem o winie to na ogół sprawy sądowe, które toczą się dłużej niż wtedy, kiedy małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą się rozstać i rozchodzą się w zgodzie. Strona, która żąda rozwodu, musi udowodnić, że za rozpad związku winę ponosi małżonek. Przesłuchania świadków mogą zająć nieco więcej czasu. Trzeba pamiętać, że rozwód z orzeczeniem o winie nie jest korzystny dla małżonka, który zostaje uznany za winnego rozpadu małżeństwa. W związku z tym wszyscy robią wszystko, aby do takiego orzeczenia sądu nie doszło.

Kiedy może zostać stwierdzona wina jednego z małżonków?

Rozwód z orzeczeniem o winie może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy jedno z małżonków działało umyślnie. Do działań zawinionych sądy zaliczają między innymi groźby, przemoc fizyczną oraz psychiczną, alkoholizm, odmowę współżycia, zdradę. Trzeba pamiętać, że jeżeli zachowanie małżonka jest efektem jego choroby, to rozwód z orzeczeniem o winie nie może mieć miejsca.

Co się przyda?

Rozwód z orzeczeniem o winie może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy wina małżonka zostanie udowodniona. Aby ułatwić sądowi sprawę, warto przedstawić dokumenty, które mogą okazać się pomocne. Zalicza się do nich obdukcje lekarskie, raporty policyjne, ale również zeznania świadków. W przypadku zdrady zeznawać mogą nie tylko sąsiedzi czy bliscy, którzy wiedzieli, że partner nie jest wierny, ale również wynajęty detektyw prywatny, który na nasze zlecenie szukał dowodów niewierności małżonka.

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy to się opłaca?

Wiele osób rezygnuje z orzekania o winie, licząc na szybki i bezproblemowy rozwód. Tymczasem jeśli zdają sobie sprawę z tego, że związek rozpada się w efekcie działania tylko jednej ze stron (na przykład na skutek zdrady), rezygnacja z orzekania o winie nie jest niczym dobrym. Rozwód z orzeczeniem o winie daje bowiem szereg praw. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w przypadku orzeczenia o winie druga strona ma prawo do starania się o alimenty w momencie, kiedy jej status materialny się pogorszy. I nie ma tutaj przedawnienia ani okresu, w którym o alimenty można się ubiegać. Do tego w przypadku orzeczenia o winie dużo łatwiej uregulować kwestie opieki nad dziećmi. Wprawdzie jeżeli rozwód miał miejsce na skutek zdrady, to nie będzie miało to większego znaczenia, ale już w sytuacji przemocy domowej o wiele łatwiej wyeliminować agresora z życia dziecka.

Decydując się na rozwód, zawsze należy zastanowić się nad tym, czy orzeczenie o winie nie będzie w naszym przypadku dobrym rozwiązaniem. Warto poradzić się prawnika, który pomoże podjąć decyzję i napisać stosowny pozew. Wprawdzie w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie proces może być dłuższy, ale nieraz rozwiązanie to bardzo się opłaca.

Related Articles

Add Comment