Separacja

Category: rozwody 24 0

Bardzo wielu małżonków, którzy zaczynają dostrzegać, że w ich związku dzieje się coś niedobrego, zaczyna zastanawiać się nad rozwodem. Tymczasem okazuje się, że rozwód to rozwiązanie ostateczne, które zawsze należy bardzo mocno przemyśleć. Najpierw warto zdecydować się na coś, co określane jest jako separacja. Jest to rozwiązanie pośrednie, które nieraz pomaga uratować związek.

Separacja – jaki ma cel?

Separacja pozwala małżonkom od siebie odpocząć. Bardzo często okazuje się, że taki odpoczynek wpływa niezwykle korzystnie na związek, sprawia, że ludzie zaczynają dostrzegać jak wiele dla siebie znaczą. Uświadamiają sobie, że nie potrafią bez siebie żyć. Separacja to także doskonały czas na to, aby przemyśleć swoje postępowanie i zastanowić się nad tym, czy aby na pewno zawsze było ono dobrze.

Separacja polecana jest również wtedy, kiedy w związku doszło do zdrady. Separacja pozwala na uspokojenie emocji, wyciszenie się, nabranie dystansu i zastanowienie się, co w związku z tym należy zrobić, czy rozwód na pewno jest tym, czego oczekujemy. Separacja może okazać się zaczątkiem rozwodu, ale nieraz zdarza się, że ratuje związek przed tak ostatecznym rozwiązaniem.

Dlaczego ludzie decydują się na separację?

Powodów jest całe mnóstwo i są one analogiczne do tych, dla których ludzie decydują się na rozwód. Bardzo często osoby twierdzą, że ich związek przeżywa kryzys. Dla psychologów separacja nie jest wtedy najlepszym rozwiązaniem, bo może być postrzegana jako ucieczka, ale często okazuje się, że daje ona naprawdę bardzo dobre rezultaty. Często separacja stosowana jest wtedy, kiedy w związku doszło do zdrady. Nie wszyscy potrafią bowiem od razu podjąć decyzję o zakończeniu związku. Separacja daje czas na to, aby się zastanowić, przemyśleć pewne kwestie i dopiero po pewnym czasie podjąć ostateczną decyzję.

Uregulowana prawnie

Decydując się na separację, zawsze warto uregulować ją prawnie. W tym celu należy w sądzie złożyć stosowny wniosek i ustalenie separacji. Trzeba pamiętać, że usankcjonowana prawnie separacja wiąże się zawsze z rozdzielnością majątkową. Długi, które powstaną w czasie jej trwania, będą mogły być ściągane tylko i wyłącznie z majątku osoby, które je zaciągnęła. Separacja wymaga także ustalenia zasad opieki nad nieletnimi dziećmi, jeżeli małżonkowie takie posiadają.

Trzeba jednak pamiętać, że sąd nigdy nie zdecyduje się na orzeczenie separacji, jeśli taka sytuacja miałaby być niekorzystna dla dzieci. Tyczy się to na przykład takich sytuacji, kiedy dziecko choruje przewlekle i do zapewnienia mu dobrej opieki wymagana jest stała obecność obojga rodziców. Wiele osób zapyta w tym miejscu, co z momencie, kiedy ludzie będą chcieli się rozwieść. Są to bardzo trudne sytuacje, które nakładają na sędziego konieczność dokonywania naprawdę ciężkich wyborów.

Separacja to w wielu wypadkach rozwiązanie bardzo dobre i korzystne, które zawsze warto rozważyć. Nie jest tak ostateczna jak rozwód, a jednocześnie daje małżonkom czas, aby mogli od siebie odpocząć. Często okazuje się ratunkiem dla związku.

Related Articles

Add Comment