Co może komornik

Category: komornik 17 0

Coraz więcej osób z nas ma duże problemy związane ze spłatą swojego zadłużenia. Niekiedy sytuacja jest już tak poważna, że nasza sprawa trafia do komornika, z uwagi na brak woli porozumienia i spłaty. Jest to ostateczna sytuacja, jednakże zdarza się w naszym społeczeństwie coraz częściej.

Wiele osób przyznaje się obecnie do tego, że komornik prowadzi ich sprawy i zajmuje ich wynagrodzenie. Jest to powszechna sytuacja i nie każdy zastanawia się nad tym, co może komornik.

Jego możliwości są tak naprawdę dość duże. Powinien on podejmować wszelkie czynności, aby jak najszybciej odzyskać należność od dłużnika. Jego działania powinny być jednak stopniowane i należy zacząć od tych, które są najmniej uciążliwe dla samego dłużnika. Zastanawiając się nad tym, co może komornik sądowy lub skarbowy, myślimy zazwyczaj o najczarniejszych scenariuszach, czyli na przykład o licytacji naszej nieruchomości, czy zajęciu samochodu lub innych wartościowych przedmiotów.

Przede wszystkim, każdy komornik swoją egzekucję powinien rozpocząć od podjęcia kontaktu z dłużnikiem, którego sprawa została mu przydzielona. Komornik może bowiem pójść z dłużnikiem na układ i zgodzić się na spłatę zadłużenia w miesięcznych lub kwartalnych ratach. Wszystko zależy od wysokości dłużności oraz od dobrej woli zobowiązanego. Najważniejsze, aby nie przeciągać struny i nie nadwyrężać zaufania komornika.

Co może komornik jeszcze zrobić w naszej sprawie? Przede wszystkim, jeżeli się z nim nie dogadamy, skieruje on zajęcie naszego rachunku do banku oraz naszego wynagrodzenia do pracodawcy. Są to standardowo pierwsze kroki. Poza tym, może odwiedzać nas w miejscu zamieszkania i podejmować próby zajęcia naszych ruchomości, takich jak sprzęt RTV i AGD, czy nawet samochód.

Co może komornik, jeżeli unikamy z nim kontaktu lub po prostu nie posiadamy w domu wartościowych przedmiotów i nie otrzymujemy swojego wynagrodzenia za pracę, lub żaden bank nie prowadzi naszego imiennego rachunku bankowego? W takiej sytuacji, może zrobić się już nieciekawie. Jeżeli nasze zadłużenie jest dość wysokie, może on wszcząć, na wniosek wierzyciela egzekucję z naszej nieruchomości. Oznacza to jej licytację. Najpierw jednak wierzyciel musi złożyć wniosek do odpowiedniego sądu o wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej prowadzonej dla naszej nieruchomości.

Wiele osób zastanawiając się nad tym, co może komornik zrobić w ich sprawie, nie bierze nawet pod uwagę takich ewentualności. Oczywiście są to skrajne sytuacje i ostateczność, jednakże należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich poczynań. Każdy z nas powinien znać swoje prawa, ale również orientować się, co może komornik, zgodnie z polskim prawem. Wtedy istnieje szansa na uniknięcie najczarniejszego scenariusza, jakim jest licytacja naszej nieruchomości.

Naprawdę nie warto czekać w nieskończoność, ponieważ odsetki od naszej należności głównej rosną stale, każdego dnia. Poza tym, każda czynność komornicza oznacza koszta, których wysokość jest uzależniona od wysokości naszego zobowiązania. W przypadku większych kwot, mogą być to więc bardzo wysokie koszty.

Related Articles

Add Comment